Zjistěte, jestli se k vám domů víc hodí venkovní žaluzie nebo rolety

Ano, čtete správně. Výběr vhodného stínění by totiž měl vycházet z vašich potřeb, očekávání a způsobu života. Vzhledem k životnosti stínění, které vám může sloužit pěknou řádku let, by nemělo jít o spontánní volbu ovlivněnou například čistě trendy. I když už jste se možná rozhodli, zkuste tomu věnovat ještě chvíli a přečtete si porovnání, které vychází z uživatelské praxe.

To, jací jste, se odrazí ve vaší spokojenosti se stíněním

Je vaším cílem stín nebo spíš pocit bezpečí? Vadí vám hluk nebo péče o stínění? I to jsou otázky, které souvisí s výběrem venkovních rolet nebo žaluzií. Rozdíly mezi nimi totiž nejsou nepatrné. V následujícím článku najdete srovnání screenových rolet, které díky subtilní tkanině nachází uplatnění na oknech, terasách i zahradních altánech, a populárních žaluzií.

Rolety - výhody a nevýhody

Venkovní rolety představují efektivní stínicí prvek, který slouží jako výborný tepelný izolant. Podívejme se níže ve srovnání níže čím vším mohou být rolety přínosem a jestli mají také nějaké slabiny.
 
Výhody (+) Nevýhody (-)
+ instalace ve všech fázích stavby
+ úplné zatemnění místnosti
+ snižují úniky tepla v zimě až o 30 %
+ v létě chrání proti přehřátí interiéru
+ působí jako protihluková bariéra
+ ochrana majetku
+ zvýšení životnosti oken
- menší variabilita v regulaci světla

Předokenní rolety se skládají z roletového pancíře, který je tvořen do sebe navzájem zamčenými hliníkovými lamelami vyplněnými PUR pěnou. Prostřednictvím vzduchové kapsy, která vznikne mezi roletovou výplní a oknem, izolují rolety interiér od teplotních výkyvů tak, že v zimě sníží únik tepla do okolního prostředí až o 30 procent, v létě naopak chrání interiér proti přehřátí. Rolety navíc chrání okna před nepříznivými vlivy počasí a opotřebením. Je možné je osadit sítí proti hmyzu a zvýšit tak jejich užitnou hodnotu.Za drobnou nevýhodu předokenních rolet lze považovat omezené možnosti v regulaci světla v interiéru. Pokud oceníte v této oblasti větší variabilitu, zvolte screeny.
venkovní žaluzie nebo rolety

Co nabízí screenové exteriérové rolety neboli screeny

Jejich esem v rukávu je tkanina, která tvoří podstatu tohoto typu rolet před okno. Je lehká, prodyšná, ale zároveň navržená tak, aby odrážela sluneční paprsky a byla průhledná jen při pohledu zvenčí ven, ne naopak.
 
Výhody (+) Nevýhody (-)
+ účinnost bez ohledu na polohu slunce
+ viditelnost a kontakt s okolím venku za roletou
+ dostatek denního světla skrz tkaninu
+ snadné čištění celistvé plochy rolety
+ menší hmotnost a nábal
+ odolnost vůči větru díky vodícím lištám
+ funkce sítí proti hmyzu
+ instalace ve všech fázích stavby
- náchylnost k poškození
- menší pocit soukromí (ten nejlépe zajistí předokenní rolety)
 

Screenové rolety jsou moderním a elegantním prvkem exteriérové stínicí techniky, který umožňuje dokonalým způsobem zastínit okna na všech typech budov, zvýšit obytný komfort a zároveň snížit fakturu za energii.
rolety nebo žaluzie

Nejdůležitější část screenové clony tvoří speciální textilie, která zamezí prudkému slunečnímu záření, průniku tepla i nežádoucím pohledům a přitom vám umožní zůstat v kontaktu s venkovním prostředím. Díky svým vlastnostem dokáže screen odstínit až 95 % sluneční energie a škodlivého UV záření. V horkých letních dnech je možné snížit teplotu v interiéru při použití vhodného stínění o 3 - 7 °C.

Trendy velká prosklená okna vyžadují také kvalitní zastínění. Pod značkou MINIROL najdete 3 základní typy screenových clon:

MINIROL Lockscreen – látka je uzamčena ve speciálních vodicích lištách. Díky tomu je Lockscreen extrémně odolný proti větru. Tento typ umožňuje realizaci velkých rozměrů o ploše až 20 m2 a v uzavřené pozici slouží také jako ochrana proti hmyzu. Kromě klasického použití na okna je Lockscreen také velice vhodný na zastínění pergol.

MINIROL Screen – v této ekonomické variantě je látka volně napnutá mezi spodní lištou a boxem.

MINIROL Cablescreen – látka je vedena pomocí nenápadných nerezových lanek. Toto řešení je ideální, pokud nechcete, aby vám vodicí lišty jakkoliv narušovaly vzhled budovy.

Automatické ovládání rolet

Screeny a předokenní rolety je možné ovládat manuálně, motoricky a motoricky s dálkovým ovládáním. Nejvyhledávanějším řešením je pak právě použití dálkových ovladačů nebo přímo začlenění stínění do systémů chytré domácnosti.
zastínění pergol

Automatizace zastínění oken a pergol není sci-fi a stále více domácností využívá jejich předností. Jde o jednoduché propojení ovládání předokenních rolet a screenových clon, díky kterému je možné regulovat klima v interiéru jedním stiskem na dálkovém ovladači, odkudkoliv s aplikací v telefonu, PC, nebo tabletu. Až 20 různých scénářů (např. pracovní den, víkend, atd.) definuje pohyb stínění v průběhu dne nezávisle na uživateli. Stínicí techniku jde velmi dobře propojit také s čidly pro reakci na aktuální počasí. Na automatizaci není nikdy pozdě. Stačí motoricky ovládaná stínicí technika, připojení k internetu a správně nastavené propojení systému. 

Barevná provedení rolet - vzorník RAL

Výběr barevných odstínů je široký. V dnešní době nebudete mít problém sladit barvu stínicí techniky s fasádou domu nebo s rámy oken. Vyberte si ze široké palety barev ze vzorníku RAL.

Co nabízí venkovní žaluzie

Patří k nejpoužívanějším typům stínění vůbec. Setkáte se s nimi na celé řadě novostaveb, protože je mají v oblibě i architekti. Právě populárnost z nich dělá pro spoustu majitelů nebo stavitelů rodinných domů volbu číslo jedna.
 
Výhody (+) Nevýhody (-)

+ plynulá regulace stínění
+ pocit soukromí
 

- hlučnost ve větru
- náchylnost kabelů k poškození
- složitější montáž
- velikost schránky
- náročnější na údržbu
 

5 let záruka na vybrané komponenty
Technické poradenství na místě
Poptávka zdarma
Výrobky na míru
Přihlaste se k odběru Newsletteru a mějte neustále přehled o novinkách a produktech