Oslavte s námi Světový den stínicí techniky

Článek
Oslavte s námi Světový den stínicí techniky

Ve čtvrtek 21. března 2024 si už podruhé po celém světě připomeneme Světový den stínicí techniky neboli Global Shading Day. Upozorňuje na nastalou klimatickou krizi a s ní spojenou potřebu úspory zdrojů energie. Víte, kolik byste mohli ušetřit, kdybyste zainvestovali do správné stínicí techniky? Ta čísla, která se dozvíte v tomto článku, jsou ohromující. 

Jak může stínicí technika pomoci šetřit?

Příchod jara znamená více slunečných dnů. A právě proto se architekti, projektanti, podnikatelé, majitelé domů i politici či stavební firmy z celého světa k této iniciativě aktivně hlásí, aby jasně ukázali, že venkovní stínicí technika je mnohem důležitějším prvkem, než se může na první pohled zdát. 

Dnes najdete stínicí techniku – tedy venkovní rolety či screenové clony – na méně než 50 % všech budov napříč zeměmi Evropské unie. S postupným zvyšováním teplot způsobeným klimatickými změnami však bude čím dál více potřeba ochlazovat interiér. A studie společnosti Guidehouse z listopadu 2021* jasně ukazuje, že venkovní stínění je efektivní variantou proti přehřívání místností a zbytečné produkci emisí:

  • až 60% bychom mohli do roku 2050 ušetřit na energiích, pokud bychom v evropských budovách nahradili klasické klimatizace za automatizované venkovní stínění.

  • 285 miliard EUR bychom do roku 2050 ušetřili jen v Evropské unii na energiích vydaných za chlazení prostor, pokud by se naplnil plán nahrazení klimatizací automatizovaným venkovním stíněním

  • 100 milionů tun oxidu uhličitého bychom vůbec nevyprodukovali – to je množství emisí, které vzniká při chodu klimatizací. 


Na základě těchto dat navrhuje společnost ES-SO (European Solar Shading Organisation), která mimochodem stojí i za oním Světovým dnem stínicí techniky, aby se instalace automatizovaného venkovního stínění stala povinnou u novostaveb či renomovaných budov. Účelem je upozadit instalaci klimatizačních jednotek, které jsou producentem skleníkových plynů a – mnohdy zbytečně – spotřebovávají energii.

Jakou stínicí techniku tedy volit?

V uvedené studii je řeč o automatizované stínicí technice. Tu naleznete i v našem repertoáru produktů: jsou jimi venkovní rolety a screenové clony. Oba produkty totiž nabízíme ve variantě s elektrickým pohonem a automatickými tepelnými a povětrnostními čidly. 

Stínění pomocí těchto čidel reaguje na změnu počasí – začne-li do místností svítit slunce a hrozí jejich přehřátí, rolety či screeny se automaticky zatáhnou. Samy tak pouze tímto pohybem chytře regulují teplotu v místnosti. Dokáží tak v zimě ušetřit až 30 % výdajů za energie a v létě zabránit ohřátí interiéru až o 9 °C. Velmi dobře se tak obejdete bez klimatizace. 

Přidejte se i vy

Důležitost Světového dne stínicí techniky si kromě nás uvědomuje i řada dalších společností z celého světa. Přidejte se k osvětě i vy a sdílejte náš příspěvek včetně hashtagu #GlobalShadingDay na svých sociálních sítích. Jedině tak se o něm dozví co nejvíce lidí.