Montáž venkovních rolet: Jak probíhá a na co před ní myslet

Článek
Montáž venkovních rolet: Jak probíhá a na co před ní myslet

Chystáte se pořídit venkovní rolety a chcete mít jistotu, že máte vše připraveno? Přečtěte si, jak vybrat nejlepší typ rolet pro vaši situaci a jaké kroky je třeba provést pro jejich úspěšnou montáž. 

Důvodů, proč si pořídit venkovní rolety, existuje mnoho – od udržení optimální teploty uvnitř domácnosti po celý rok přes zabezpečení proti neoprávněnému vniknutí až po klidnější spánek. Už jste se pro jejich pořízení rozhodli? Pojďte se ujistit, že jste si vybrali správný typ a že bude váš prostor na montáž rolet náležitě připravený.

Typ rolety ovlivňuje montáž

Nabízíme hned čtyři typy venkovních rolet: 

Podle toho, které zvolíte, se liší zejména doba, kdy k instalaci dochází.

Předokenní rolety

Dokončili jste právě rekonstrukci domu nebo modernizaci bytu a vzpomněli jste si, že jste přece přemýšleli i nad pořízením venkovních rolet? Není nic ztraceno, od toho tu jsou předokenní rolety. Nevyžadují totiž žádné větší stavební úpravy a jsou vhodné pro dodatečnou instalaci. Narozdíl od některých jiných typů, na montáž předokenních rolet nemusíte myslet nijak předem. 

Tip: V případě, že ještě nemáte vyvedenou elektriku, můžete zvolit rolety na solární pohon. Ty díky speciálním senzorům reagují na změny počasí a samy se vysouvají či stahují.

V tomto případě zůstává roletový box viditelný, nicméně vždy jde esteticky zakomponovat tak,  aby vzhledu bydliště na estetice přidávalo, ne ubíralo. Podívejte se na realizaci předokenních rolet v rodinném domě v Březníku a inspirujte se.

Zaomítací rolety

Naproti tomu na zaomítací rolety musíte myslet dlouho dopředu. Vzhledem k tomu, že se montují pod omítku nad okenním otvorem, je s jejich přítomností potřeba počítat už před samotnou stavbou či rekonstrukcí. Jejich montáž totiž probíhá ještě před dokončením celé rekonstrukce a vše musí být pečlivě naplánováno.

Úložný box zůstává v tomto případě očím skrytý pod fasádou. Takto vypadají zaomítací rolety na rodinném domě v Trenčíně.

Nadokenní rolety

Nadokenní rolety oceníte zejména v bytových domech, k nimž je problematický přístup zvenčí. Nicméně i v tomto případě budete muset zapojit svého plánovacího ducha – nadokenní rolety se zabudovávají společně s montáží nových oken. Ať už tedy rekonstruujete, nebo stavíte, plánujte si montáž nadokenních rolet společně s instalací oken.

Benefitem tohoto typu rolet je možnost volby: můžete si vybrat, jestli se vám více zamlouvá box viditelný, nebo zabudovaný pod fasádu. Takto vypadají nadokenní rolety na rodinném domě, kde je box zabudovaný pod fasádou.

Rolety do překladů

Rolety do překladů jsou elegantní, velmi diskrétní variantou, na kterou doporučujeme myslet už ve fázi projektování novostavby. Venkovní rolety se v tomto případě zabudují do překladu nad oknem. Kromě jeho původní – nosné – funkce se stane i úložištěm roletového boxu. Samotnou roletu můžete do boxu namontovat klidně až po zkolaudování celé stavby.

Samotná instalace rolet

Po nákupu rolet bude montáž rukami techniků SUYS probíhat v šesti precizně naplánovaných krocích. 

  1. Nejprve pečlivě vyměříme okna, aby venkovní rolety perfektně seděly do otvoru.

  2. Poté, bez ohledu na typ rolety, přichází na řadu montáž roletového boxu a nasazení vodicích lišt.

  3. Zaměříme si kotvicí body a uděláme si přípravu na kotvení vodících lišt.

  4. Přivrtáme vodící lišty. Pokud instalujete zaomítací nebo nadokenní rolety, nyní je ten pravý čas, kdy může nastoupit stavební firma a dokončit práci na fasádě.

  5. V tomto bodě přichází na řadu zprovoznění elektrického ovládání rolet, pokud jste si jej zvolili. 

  6. Nakonec seřídíme koncové polohy, koncové spínače motoru apod. A testujeme, zda screenová clona funguje tak, jak má.