Jaro je tu a léto za dveřmi! Připravte svou terasu na novou sezónu

Článek
Jaro je tu a léto za dveřmi! Připravte svou terasu na novou sezónu

Jarní sluneční paprsky lákají k příjemnému posezení na venkovní terase. Po dlouhých zimních měsících však terasa vyžaduje náležitou péči. Právě nyní je ten správný čas na úklid, oživení i renovaci terasy. Tak, abyste se na ní cítili za všech podmínek dobře vy i vaši hosté, které si pozvete na letní grilování. Jak vylepšit terasu krok za krokem?

Začněte kompletním úklidem

Špína, listí, nepořádek – všechny tyto nečistoty, které se na terase během zimy nahromadily, musí pryč. Pokud máte dřevěnou terasu, přichystejte si speciální čisticí prostředky určené pro dřevo. Během toho zkontrolujte, jestli někde neobjevíte prasklinu, volnou desku nebo poškozené spáry a v případě potřeby je opravte.

Nechávali jste na terase i nábytek či textilie (např. polštáře)? Ani ty by nemělo minout čištění a praní. Dřevěný nábytek bude pravděpodobně potřebovat nový ochranný nátěr nebo olej, ten kovový může vyžadovat odstranění rzi a novou vrstvu ochranného laku.

Po důkladném vyčištění a opravách je dobré povrch terasy ošetřit. U dřevěných teras to znamená aplikaci ochranného nátěru nebo oleje, který pomůže chránit dřevo před vlhkostí, UV zářením a hmyzem. Betonové nebo kamenné terasy mohou vyžadovat speciální impregnaci proti skvrnám a erozi.

Vyčištěnou terasu oživte

Nepotřebuje vaše terasa trochu víc zeleně nebo dokonce barev? Rostlinami dodáte terase svěží a přívětivý vzhled. Přidejte nové květinové truhlíky, závěsné košíky, a samozřejmě se nezapomeňte postarat o ty stávající.

Stálezelené rostliny využijete na terasách po celý rok. Jejich výhodou je fakt, že jsou velmi odolné a nevyžadují velkou péči. Některým z nich na jaře i vyraší pár květů – například muškátům. Ty jsou svým vodopádovitým růstem ideální k umístění podél zábradlí a parapetů, čímž připomínají typickou estetiku středomořských balkonů. V létě pak s příchodem dobré sezóny slibují barvy a vůně levandule, barvínek, olea fragrans, jasmín a oleandr. 

Pro bujné kvetení od jara do začátku léta se pro zahradní terasy doporučují především lilie, begonie, gladioly či azalky, které můžete zasadit do květináče různých velikostí a umístit na zem, na okenní parapety nebo zavěsit na zábradlí.

Vaši čistou, kvetoucí terasu zastiňte

Abyste si terase mohli užívat pohodu i v tom nejteplejším dni a zároveň chránili rostliny i nábytek, zvažte screenové clony. Pod tímto názvem se skrývají venkovní textilní rolety, které napomáhají regulovat sluneční svit podobně jako klasické venkovní rolety

Hlavní funkční částí screenů je speciální tkanina, která díky svému složení dokáže částečně pohltit sluneční energii, zabránit přehřívání terasy a ochránit nábytek před působením přímého slunce. Screeny zároveň umožňují průhled ven, tudíž neustále zůstáváte v kontaktu s okolím, aniž by bylo narušeno vaše soukromí.

Screenové rolety také přinášejí možnost využívat terasu i za mírně nepříznivého počasí. Díky odolnému materiálu ochrání terasu před letní bouřkou. 

Pozor: Zastínit terasu pomocí screenů můžeme jen v případě, že se na ní nachází pergolová konstrukce. Bez ní není možné screeny namontovat.

Údržba screenů je díky použitým materiálům naprosto nenáročná. 

TIP: Přečtěte si více o správné údržbě screenových rolet.