První Světový den stínicí techniky

V úterý 21. března si poprvé po celém světě připomeneme Světový den stínicí techniky. Upozornit má na nastalou klimatickou krizi a s ní spojenou potřebu úspory zdrojů energie.
Příchod jara znamená více slunečných dnů. A právě proto si s oslavou jarní rovnodennosti připomeneme zbrusu nový mezinárodní svátek – Světový den stínicí techniky neboli Global Shading Day. Architekti, projektanti, podnikatelé, majitelé domů i politici či stavební firmy z celého světa se k této iniciativě aktivně hlásí už od začátku března, aby jasně ukázali, že venkovní stínicí technika je mnohem důležitějším prvkem, než se může na první pohled zdát

gsd_foto_3.jpg

Dnes najdete stínicí techniku – tedy venkovní rolety či screenové clony – na méně než 50 % všech budov napříč zeměmi Evropské unie. S postupným zvyšováním teplot způsobeným klimatickými změnami však bude čím dál více potřeba ochlazovat interiér. A studie společnosti Guidehouse z listopadu 2021* jasně ukazuje, že venkovní stínění je efektivní variantou proti přehřívání místností a zbytečné produkci emisí:
 
  • 60 % by mohla dosáhnout úspora na energiích do roku 2050, pokud bychom v evropských budovách nahradili klasické klimatizace za automatizované venkovní stínění.
  • 285 miliard EUR bychom do roku 2050 ušetřili jen v Evropské unii na energiích vydaných za chlazení prostor, pokud by se naplnil plán nahrazení klimatizací automatizovaným venkovním stíněním. 
  • 100 milionů tun oxidu uhličitého bychom vůbec nevyprodukovali – to je množství emisí, které vzniká při chodu klimatizací. 
 
Na základě těchto dat navrhuje společnost ES-SO (European Solar Shading Organisation), která mimochodem stojí i za oním Světovým dnem stínicí techniky, aby se instalace automatizovaného venkovního stínění stala povinnou u novostaveb či renomovaných budov. Účelem je upozadit instalaci klimatizačních jednotek, které jsou producentem skleníkových plynů a – mnohdy zbytečně – spotřebovávají energii.

gsd_foto_4.jpg

Jakou stínicí techniku tedy volit?

V uvedené studii je řeč o automatizované stínicí technice. Tu naleznete i v našem repertoáru produktů Building Shutters: jsou jimi venkovní rolety a screenové clony. Oba dva produkty totiž nabízíme ve variantě s elektrickým pohonem a automatickými tepelnými a povětrnostními čidly. 
 
Stínění pomocí těchto čidel reaguje na změnu počasí – začne-li do místností svítit slunce a hrozí jejich přehřátí, rolety či screeny se automaticky zatáhnou. Samy tak pouze tímto pohybem chytře regulují teplotu v místnosti. Dokáží tak v zimě ušetřit až 30 % výdajů za energie a v létě zabránit ohřátí interiéru až o 9 °C. Velmi dobře se tak obejdete bez klimatizace. A právě na tento fakt upře svou pozornost Světový den stínicí techniky 21. března

Přidejte se i vy

Důležitost Světového dne stínicí techniky si kromě nás v Building Shutters uvědomuje i řada dalších společností z celého světa. Přidejte se k osvětě i vy a sdílejte náš příspěvek včetně hashtagu #GlobalShadingDay na svých sociálních sítích. Jedině tak se o něm dozví co nejvíce lidí.
 
gsd_foto_5.jpg

*The Guidehouse Policy Brief, "Solar shading – Synergising mitigation of GHG emissions and adaptation to climate change" , Guidehouse Germany GmbH, 5 November 2021, read here 

5 let záruka na vybrané komponenty
Technické poradenství na místě
Poptávka zdarma
Výrobky na míru
Přihlaste se k odběru Newsletteru a mějte neustále přehled o novinkách a produktech