Jaké jsou výhody chytré domácnosti?

Vytápění, větrání, svícení i stínění – všechny tyto prvky mohou být součástí inteligentního řízení domácnosti. Proč si ji pořídit a pro koho je vhodná?

Co je chytrá domácnost?

Chytrá domácnost představuje propojení jednotlivých prvků v domácnosti s centrální jednotkou, která vše ovládá z jednoho místa. Respektive vy vše ovládáte – prostřednictvím dálkového ovládání nebo přímo skrze aplikaci ve svém chytrém telefonu, tabletu či na počítači. 
 
Řídit tak můžete například:

Je chytrá domácnost vhodná i pro vás?

Jak poznáte, zdali jste ten správný typ člověka, kterému nesmí doma chybět smart systém? Shrnuli jsme pro vás hlavní klady a zápory této technologie, abyste si mohli udělat jasno, kterým směrem vás to táhne: zdali za moderním bydlením, nebo raději klasikou. 

Chytrá domácnost – klady

 
Pohodlí
Večer pozhasínat veškerá světla, zapnout alarm, zatopit si ještě před tím, než dorazíte z práce domů nebo vytáhnout venkovní rolety až v devět hodin ráno, abyste se mohli o víkendu v klidu dospat – tohle je jen malá ochutnávka dovedností chytré domácnosti. Hlavní výhodou je tak samozřejmě pohodlí a úspora času, který trávíte nad drobnými každodenními úkony. Mnoho rutinních činností totiž home smart systém zastane sám, automaticky, a vy na vše dohlížíte jen vzdáleně z mobilního telefonu.
 
Šetří peníze
Chytrá domácnost zároveň šetří kromě vašeho času i peníze. Smart systém dokáže regulovat vytápění, odhadnout potřebu větrání a také pracovat co nejefektivněji s venkovním stíněním. Naše produkty venkovního stínění Building Shutters jsou napojitelné na chytrou domácnost a prostřednictvím tepelných čidel se dokáží stahovat a vytahovat podle potřeby tak, aby se pokoje v zimě sluncem vyhřívaly a v horkých letních dnech zase naopak poskytovaly příjemné chladno.
 
Bezpečnost
Za zmínku rozhodně stojí i schopnost chytré domácnosti zaznamenat váš odchod z domu. Automaticky se zamknou dveře, zavřou okna, zhasnou světla a vypnou spotřebiče. Myšlenka na zapomenutou žehličku v zásuvce už vás nemusí trápit, stejně jako obavy o prasklé trubky a vyplavení domu. Pokud by náhodou skutečně došlo k úniku vody, systém ho detekuje a okamžitě uzavře přívod vody. Výhodou z hlediska bezpečnosti je také možnost ovládat rolety na dálku a tím simulovat, že jste doma, i když zrovna odjedete třeba na dovolenou. Každé ráno se tak rolety vytáhnou a večer zase zatáhnou, a to může případné zloděje účinně odradit.
nadoken.png

Chytrá domácnost – zápory

Samozřejmě, že i u chytré domácnosti najdete nějaké ty nedostatky. 
 
U centrálního řízení celého domu byste měli především počítat s vyšší pořizovací cenou, to je investice navíc.
 
Ani jistota drahého produktu vám však nezaručí, že budou všechna zařízení vzájemně kompatibilní. 
 
Rizikem chytré domácnosti je také prolomení šifrovacího kódu hackery skrze některý ze smart domácích spotřebičů. Doporučujeme vám proto vždycky kupovat kvalitní a certifikované spotřebiče.

Shrnutí

 
Klady:
  • Pohodlí –  možnost řízení celé domácnosti odkudkoliv
  • Snížení výdajů na energie
  • Úspora času
  • Bezpečí
  • Moderní bydlení
 
Zápory:
  • Přístroje nemusí být vzájemně kompatibilní
  • Zabezpečení – riziko dešifrování sítě 
  • Vstupní náklady
 

Oslovila vás možnost mít vlastní chytrou domácnost, nebo raději zůstanete u klasiky? Naše produkty z dílny Building Shutters vám budou věrně sloužit v obou případech.
 

5 let záruka na vybrané komponenty
Technické poradenství na místě
Poptávka zdarma
Výrobky na míru
Přihlaste se k odběru Newsletteru a mějte neustále přehled o novinkách a produktech