Jak ušetřit na energiích celoročně? Řešením jsou venkovní rolety

Článek
Jak ušetřit na energiích celoročně? Řešením jsou venkovní rolety
Ačkoliv bývají venkovní rolety mnohdy přehlíženy jako pouhý designový doplněk, jsou ve skutečnosti klíčem k úspoře energie a zvýšení bezpečnosti domova. Ve světě, kde ceny energií neustále zvyšují, mohou být venkovní rolety tím správným řešením, jak ušetřit nemalé částky. V tomto článku se dozvíte, jakým způsobem rolety efektivně snižují náklady na energie a jaké jsou jejich další výhody.

Venkovní rolety – 4 hlavní výhody

Venkovní rolety přináší celou řadu výhod. Od snižování hluku z ulice, přes úsporu energie v zimě, až po chlazení v létě a poskytování dodatečné bezpečnosti. 

Pojďme se na jednotlivé výhody rolet podívat více dopodrobna.

  • Snižují hluk z ulice. Venkovní rolety efektivně blokují hluk z ulice, což je velmi užitečné v hustě obydlených oblastech nebo místech s frekventovanou dopravou. Tímto způsobem poskytují klidnější a tišší prostředí uvnitř domu. Pomůžou vám také zlepšit spánek.

  • V zimě šetří energie. V zimních měsících slouží venkovní rolety jako další izolační vrstva, která zabraňuje úniku tepla z interiéru. Díky tomu mohou domácnosti výrazně ušetřit na nákladech za vytápění.

  • V létě chladí. V létě venkovní rolety odráží sluneční svit a tím pádem fungují jako pasivní chlazení domu. Vy tak nejste závislí na klimatizaci a uspoříte peníze za elektřinu.

  • Fungují jako bezpečnostní prvek. Venkovní rolety představují značnou překážku pro neoprávněné vstupy, což zvyšuje bezpečnost domova. Odolají pokusům o vniknutí a chrání tak majetek před krádeží a vandalstvím.

Maximalizace úspor díky řídícímu systému

Pokud chcete své úspory maximalizovat, využijte venkovní rolety s integrovaným řídicím systémem. Stačí rolety doplnit o solární senzory, které rychle reagují na změny počasí a podle aktuálních potřeb automaticky venkovní rolety vysouvají či stahují, a to v řádech sekund.

Ať už jste na cestě do práce, nebo se věnujete volnočasovým aktivitám, u venkovních rolet s manuálním ovládáním nezapomeňte na to, že je třeba je stáhnout před odchodem.

Venkovní rolety a chytrá domácnost

Pokud chcete ve svém domově co nejvíce spotřebičů automatizovat, zkuste venkovní rolety připojit do systému chytré domácnosti. Například v kombinaci 

s termostatem nastavíte automatické zatahování a ušetříte tak opět nějakou tu korunu navíc. Posunete zároveň funkčnost venkovní rolety na další úroveň.

Dotace Nová Zelená úsporám

Díky programu Nová Zelená úsporám, který spravuje Ministerstvo životního prostředí, máte možnost získat zpět značnou část financí, které jste vložili do venkovního stínění. Investice se vám tedy vyplatí rovnou na dvou frontách. Stačí si pouze zažádat o dotaci. V případě venkovních rolet s ručním ovládáním můžete dosáhnout na dotaci až 1 000 Kč/m2 plochy výplně otvoru, kde jsou nainstalovány venkovní rolety. U modelů s inteligentním řízením je dotace 1 500 Kč/m2.