4 tipy pro správnou údržbu screenových rolet

Článek
4 tipy pro správnou údržbu screenových rolet
Venkovní stínění je investice, kterou chceme co nejvíce zúročit. Máme pro vás tipy, díky kterým budete vědět, jak o rolety vhodně pečovat a prodloužit tak jejich životnost a správné fungování.

Tip č. 1: Nečekejte na první problém

Abyste mohli rolety využívat co nejdéle, je důležité řídit se v první řadě pokyny výrobce a montážní firmy. Mimo informací o ovládání bude k pokynům patřit i doporučení k údržbě a pravidelným revizím. To znamená zkontrolovat rozvíjení a navíjení rolety, stav tkaniny i všech částí rolety a ověřit funkčnost koncových spínačů nejen před sezónou, ale i po ní. Pokud budete mít jakékoli podezření na nestandardní chod rolety, kontaktujte montážní firmu, aby přijela na odbornou revizi.

Tip č. 2: Pečujte o screeny společně s okny

V případě údržby uživatele zajímá, jak často a v jaké míře se jí mají věnovat, aby něco nezanedbali. Protože neexistují univerzální instrukce ani pro stínění obecně, ani speciálně pro screenové rolety, doporučujeme se jim věnovat vždy společně s mytím oken. Ty také umýváte podle aktuálního znečištění a počasí. V případě nárazového znečištění během pylové sezóny nebo při bouřce je vhodné vyčistit je obratem.

Tip č. 3: Používejte čistou vodu

K údržbě interiéru i oken v obchodech najdete celou řadu specializovaných čističů i na tu nejodolnější špínu. To ale neplatí o protislunečních roletách. Nejenže na ně budete jen stěží shánět konkrétní přípravek, není to ani ve vašem zájmu. K běžné údržbě totiž zcela postačí vodou navlhčený hadřík, popřípadě mýdlový roztok. Pro lakované hliníkové části a tkaninu s PVC vrstvou by totiž čističe na bázi ředidel, rozpouštědel nebo bělidel nemuseli udělat tu nejlepší službu. K údržbě proto nepoužívejte ani různé čistící pasty a písky. 

Tip č. 4: Omezte rizikové situace

I když to pro vás nebude asi žádné překvapení, opakování je matka moudrosti. Pro prodloužení životnosti chraňte screeny před znečištěním od malování nebo stavebních úprav. Používejte je při max. teplotě do 30°C a min. teplotě do -5°C. Při velkém větru nebo bouřce rolety vysuňte do boxu, abyste je ochránili před poškozením.