5 tipů, jak můžete sami pomoci proti úbytku hmyzu

Sítě proti hmyzu jsou důležitější, než by se mohlo zdát. Patří mezi základní opatření, která můžete učinit, pokud i vy sami chcete podpořit rozmanitost druhů hmyzu.

Mluví se o tom poslední roky – populace hmyzích druhů klesá. Opylování květů, rozklad rostlin i mrtvých živočichů, potrava pro jiné druhy – to jsou hlavní a stěžejní funkce hmyzu. I my jako jednotlivci bychom se proto měli co nejvíce snažit, abychom si ve svém okolí pěstovali bohaté společenství brouků, motýlů, kobylek, mravenců či včel a čmeláků.

5 bodů, kterými pomůžete proti úbytku hmyzu

  1. Pořiďte si sítě do oken

  2. Vyhýbejte se používání herbicidů a pesticidů

  3. Pěstujte více rostlin, které lákají hmyz

  4. Pořiďte si hmyzí domečky

  5. Nesekejte trávu příliš často a na nejnižší délku

Pořiďte si sítě do oken

Předcházet situacím, které vedou k hubení hmyzu, je tip číslo jedna. A právě dobře nainstalované sítě do oken hlídají, aby to, co patří ven, venku také zůstalo. Včely, vosy, komáři či mouchy a pavouci zkrátka patří do přírody a v kuchyni či dětském pokoji pro ně není místo. Místo, abyste pravidelně podnikali hon na komára uprostřed noci, zvolte pohodlnější a příjemnější variantu: pořízení sítí proti hmyzu do dveří a oken. Ušetříte tak nejeden hmyzí život. 

TIP: Trápí-li vás navíc většinu roku alergie, budou pro vás sítě do oken hodnotné hned dvojnásobně. Dokáží totiž zachytit i prach a pyl, který se tak zvenku nedostane do interiéru.  

sd.jpg

Vyhýbejte se používání herbicidů a pesticidů

Jedovaté postřiky na zahradu proti všelijakým škůdcům a plevelu vám možná na podzim zaručí bohatou úrodu, avšak její cena je s ohledem na biodiverzitu vysoká. Opylovači, tedy včely či čmeláci, aplikací nevhodných chemikálií hynou a jejich počty tak rok od roku klesají. 

Sledujte proto na postřicích etikety a hledejte v obchodech takové produkty, které ve svém složení uvádějí minimální riziko škodlivosti pro včely (a ideálně i pro vodní organismy).

Pěstujte více rostlin, které hmyz lákají

Přilákejte na svou zahradu více hmyzu! Jak? Tím, že motýlům a včelám nabídnete něco, čemu neodolají. Stejně jako člověka lákají zákusky či jiné dobroty, i hmyz má druhy rostlin, které ho vábí více než jiné. Mezi tyto lahůdky, za kterými zaručeně přiletí, patří například levandule, saturejka, máta, měsíček či na dálku vonící šeřík. A pokud už v oknech máte sítě do oken, pohled na rozkvetlý záhon plný poletujícího hmyzu pro vás bude o to radostnější.

Pořiďte si hmyzí hotel

Ubytujte si hmyz na zahradě. Hmyzí hotel poskytuje broukům, včelám samotářkám či čmelákům útočiště před predátory a místo, kde si mohou odpočinout. Můžete ho umístit na strom, zavěsit na plot či položit do vysoké trávy – důležité je, aby stál v závětří a aby dovnitř nepršelo.

Sekejte trávu jen občas a na nejnižší délku

Takzvaný golfový trávník je sice velmi krásný na pohled, ale žádný brouček se v něm neskryje. Pro pestřejší biodiverzitu jsou vhodnější místa s vysokou trávou, květinové záhony či keře a stromy. 

V obchodě dokonce snadno zakoupíte namíchaná semena travin a květin, která vypadají snad ještě lépe než onen upravený trávník, a zároveň přilákají desítky původních druhů hmyzu.

Zalíbil se vám některý z tipů a rádi byste ho uplatnili u sebe doma či na zahradě? Směle do toho! My už sítě v oknech máme a pustíme se i do dalších kroků na pomoc hmyzí populaci.

_DSC4876.jpg


5 let záruka na vybrané komponenty
Technické poradenství na místě
Poptávka zdarma
Výrobky na míru
Přihlaste se k odběru Newsletteru a mějte neustále přehled o novinkách a produktech