Garážová vs. průmyslová vrata – která si vybrat?

Článek
Garážová vs. průmyslová vrata – která si vybrat?
Ať už hledáte vrata do domácí garáže nebo pro průmyslový objekt, vždy je důležité zvážit nejen specifika budovy, ale i využití. Čtěte dále a dozvíte se, proč si pořídit průmyslová vrata domů a naopak.

Jak si mezi těmito typy vybrat?

Při výběru vrat nehraje roli pouze typ budovy. Pro průmyslový objekt nemusíme nutně vybírat průmyslová vrata a obráceně. Pokud po zvážení všech klíčových aspektů zjistíme, že pro průmyslovou halu jsou ideální vrata typicky určená pro soukromé použití, neváháme je instalovat. Na druhou stranu, v případě, že máme rodinný dům s garáží, která slouží k podnikání a vrata jsou často v provozu, může se volba průmyslových vrat vyplatit. Nejdůležitější jsou při výběru následující informace:

  • Rozměr vrat. Celková velikost by měla odpovídat rozměrům nemovitosti. Záleží ovšem také na individuálním vkusu. Někdy mohou velká vrata vypadat dobře i u menšího objektu.

  • Četnost otevírání vrat. Při otevírání více než 10x za den vybírejte  průmyslová vrata. V tomto případě nebereme v potaz ani to, že by vrata mohla být rozměrově garážová. Příkladem může být rodinný dům s dílnou.

  • Počet vozidel zaparkovaných za vraty. Pokud v prostoru parkuje 3 a více vozidel, doporučujeme zvolit průmyslová vrata. 

Největší výhody garážových vrat

Jednou z největších výhod garážových vrat oproti průmyslovým je jejich nižší cena a snazší instalace. Garážová rolovací vrata jsou navržena tak, aby vyhovovala běžným rozměrům garáží až do šířky 6 m a nabízela dostatečnou izolaci a bezpečnost. Také bývá jednodušší je sladit s fasádou domu, díky široké nabídce barevných provedení.

Proč zvolit průmyslová vrata?

Průmyslová vrata proti garážovým nabízí několik výhod, jako je vyšší odolnost proti mechanickému poškození, případně i snazší oprava. Jsou hlavně navržena tak, aby vydržela časté otevírání a zavírání i třeba nárazy vozidel nebo nákladu. Lamelová vrata umožňují v případě poškození snadno vyměnit jen několik lamel a fóliová vrata dokonce disponují samoopravitelností. Navíc při častém otevírání ušetříte díky jejich rychlosti čas a také na energiích. Rychlým otevíráním se totiž snižuje ztrátovost tepla a zabraňuje se pronikání chladného vzduchu dovnitř. 

Ať už svým názvem mohou průmyslová vrata napovídat, že je možné je využívat pouze v tomto odvětví, není tomu tak. V průmyslovém nebo poloprůmyslovém objektu nemusí být vždy průmyslová vrata. Někdy postačí pouze ta garážová. Příkladem je situace, kdy vrata otevíráte méně než 10x za den.

Ve finále je tedy dobré si dopředu promyslet, jak často budu vrata otevírat, jak velký prostor budou chránit a zdali mám na konkrétní typ dostupné finance. Jen tak dokážete vybrat ta správná vrata pro vaši nemovitost.