Zastínění zimní zahrady: Klíč k pohodlí a energetické efektivitě po celý rok

Článek
Zastínění zimní zahrady: Klíč k pohodlí a energetické efektivitě po celý rok
Nádherná, prosklená obytná místnost, se kterou si vnesete kousek přírody až domů – to je zimní zahrada. Díky ní si můžete doma vytvořit oázu klidu, pěstovat jakkoliv náročné rostliny a užívat si zeleň po celý rok bez ohledu na počasí.

Díky skleněným stěnám a střeše má zimní zahrada vždy dostatek světla a umožňuje pěstování široké škály rostlin – včetně takových, které by běžně takové venkovní klima. Prosklení však s sebou nese mnohé nevýhody. 

Proč je důležité zastínit zimní zahradu?

Bez správného zastínění se stává zimní zahrada v létě neobyvatelnou. Existuje však několik dalších problémů, které mohou v takovém případě vzniknout.

  1. Přehřívání: Když do zimní zahrady proniká příliš mnoho slunečních paprsků, může se rychle přehřát. To je nepříjemné nejen pro vás, ale i pro zdejší rostliny. Spálené listy nebo jejich vysušení a vadnutí nejsou v takovém případě výjimkou.
  2. Blednutí materiálů: Přemíra slunečního světla časem způsobí, že nábytek, koberce nebo závěsy v zimní zahradě vyblednou a ztratí barvu.
  3. Zvýšené energetické náklady: Pokud využíváte klimatizaci nebo jiné chlazení, aby bylo v zimní zahradě příjemně, mohou se zvýšit vaše účty za energie. Je vhodné myslet na zastínění už při plánování, aby bylo klima v zimní zahradě spíše k vašemu prospěchu a pomáhalo šetřit energii, než jí plýtvat.
  4. Nepříjemný lesk a odrazy: Silné sluneční světlo může způsobovat lesk nebo odrazy, které mohou být nepříjemné nebo dokonce ztěžovat vidění.

Venkovní stínění zimních zahrad vyhrává

Stínění zimní zahrady lze provést několika způsoby, a to v závislosti na vašich potřebách a preferencích. Nejčastěji se však využívá venkovní stínění, protože zabraňuje přímému nárazu slunečních paprsků na sklo střechy či stěn, a tím pádem se výrazně zamezí zahřátí místnosti pod či za skly – tedy zimní zahrady.

Jaké zastínění střechy můžete zvolit?

Odolné, pevné a designové. To jsou screenové clony, které můžete využít jak na stínění střechy, tak stěn. Kromě toho, že vám vydrží dlouho a vypadají hezky, vám umožňují regulovat množství světla a tepla, které do zahrady proniká. Spolu s boxem 120×120 mm jsou ideální volbou pro zastínění jak zimních zahrad, tak i pergol

Podobně jako screeny jsou na tom venkovní rolety

Mezi další varianty se však řadí vnitřní žaluzie nebo závěsy. Ty sice poskytují více možností pro dekoraci a jsou snadno přizpůsobitelné, blokování tepla jim však jde o poznání hůře než screenům a roletám.

Při výběru nejlepšího způsobu stínění nezapomeňte zvážit faktory, jako jsou vaše klimatické podmínky, orientace zimní zahrady vůči slunci, vaše estetické preference a rozpočet. Nebojte se nás kontaktovat a zkonzultovat vaši situaci s námi! Pomůžeme vám vybrat nejvhodnější řešení pro vaše specifické potřeby.

Tip: Podívejte se, jak jsme zastínili zimní zahradu v Trenčíně.