5 způsobů, jak si zpříjemnit ovládání exteriérového stínění

Článek
5 způsobů, jak si zpříjemnit ovládání exteriérového stínění
Jak zatáhnout rolety nebo screeny? Možná si říkáte, co je to za otázku. Ale je nasnadě. Pokud se chystáte instalovat nové stínění, přijde čas, kdy na tuto otázku budete muset odpovědět. A opravdu je z čeho vybírat. Ruční, motorické, horem, spodem, zleva, zprava… Stínící technika značky Minirol nabízí řadu možností a při výběru ovládání záleží jen na vás.

Ovládání rolet – pro a proti

Jak už jsme uvedli, je celá řada možností, jak ovládat stínění. Primárně jej rozdělujeme na motorické a ruční. V každé z těchto variant pak najdete další možnosti. V prvé řadě se tak musíte rozhodnout, kterou z těchto kategorií zvolíte. Na jednu stranu je ruční ovládání levnější variantou a není závislé na elektrické energii. Motorické ovládání je na druhou stranu pohodlnější a automaticky prodlužuje životnost rolet a screenů díky plynulému pohybu, můžete centrálně ovládat všechny rolety, a také použít dálkové ovládání.

Ruční ovládání má své kouzlo

V případě že pro vás hraje cena velkou roli, tak je ruční ovládání řešení pro vás. Pojďme si představit varianty, jak ovládat rolety.
  • Klika – Jedná se o ovládání pro předokenní rolety a screeny. Je standardně pevně připojená ke kloubu hřídele navíjení, ale můžete si přát i variantu s odnímatelnou klikou. Tento typ je vhodný pro většinu rozměrů.
  • Šňůra/Popruh – Rolety a screeny ovládáte pomocí vertikálně vedené šňůry nebo popruhu. Jsou navíjeny do automatického navíječe s integrovanou brzdou, a tak můžete stínění uvést do jakékoliv polohy.
  • Pružina – Je to asi nejstarší typ ovládání rolet. Tažením za madla na dolním konci ovládáte automatickou tzv. kompenzační hřídelovou pružinu.

Motorické ovládání se stává standardem

Pro plynulé a pohodlné ovládání je ideálním řešením právě motorické ovládání. To se také doporučuje u větších ploch.
  • Elektrický pohon – Tato varianta zajišťuje nejvyšší možnou míru pohodlí. Tichý motorek navíjí rolety a screeny podle stisknutí tlačítka. Můžete si také přidat centrální ovládání všech rolet nebo nastavit časový spínač. Případně máte možnost si přiobjednat i senzor slunečního svitu, podle kterého se rolety ovládají automaticky.
  • Rolety na dálkové ovládání – U tohoto ovládání platí vše jako u el. pohonu s jednou výhodou. Ovládáte rolety odkudkoliv v místnosti. Nemusíte se tak zvedat z gauče nebo odbíhat z kuchyně, a stejně si stínění přizpůsobíte podle svého.
Cenou nabídku stínící techniky Minirol a jejího ovládání si vyžádejte přímo u výrobce. Stačí se zeptat.