5 způsobů, jak si zpříjemnit ovládání exteriérového stínění

Článek
5 způsobů, jak si zpříjemnit ovládání exteriérového stínění

Jak zatáhnout rolety nebo screeny? Možná si říkáte, co je to za otázku –ale je nasnadě. Pokud se chystáte instalovat nové stínění, přijde čas, kdy na ni budete muset odpovědět. A opravdu je z čeho vybírat. Ovládat rolety můžete ručně, motoricky, horem, spodem, zleva, zprava… Stínící technika SUYS nabízí řadu možností a při výběru ovládání záleží jen na vašich preferencích.

Ovládání rolet – pro a proti

Jak už jsme uvedli, existuje celá řada možností ovládání venkovních rolet a screenů. Primárně je však rozdělujeme na motorické a ruční, přičemž každá z těchto variant obsahuje další možnosti. 

V první řadě se tak musíte rozhodnout. Které z nich to bude? Na jednu stranu je ruční ovládání levnější variantou a není závislé na elektrické energii. 

Motorické ovládání je na druhou stranu pohodlnější a automaticky prodlužuje životnost rolet a screenů. Jakto? Plynulý pohyb, který plyne z tohoto typu ovládání, roletám prospívá. Navíc můžete tímto způsobem centrálně ovládat všechny rolety, a to i s použitím dálkového ovládání.

Ruční ovládání má své kouzlo

V případě, že pro vás hraje cena velkou roli,  stává se ruční ovládání ideálním řešením. Pojďme si představit varianty, jak ovládat rolety.

  • Pomocí kliky – Typické ovládání předokenních rolet a další typy venkovních rolet či screenů. Klika je obvykle pevně připojená ke kloubu hřídele navíjení, ale můžete si vybrat i variantu s odnímatelnou klikou. Tento typ ovládání je vhodný pro většinu rozměrů exteriérového stínění.

  • Pomocí šňůry/popruhu – Rolety a screeny ručně ovládáte šňůrou nebo popruhem. Ten navíjíte do automatického navíječe s integrovanou brzdou, a tak můžete stínění uvést do jakékoliv polohy.

  • Pomocí pružiny – Nejstarší typ ovládání rolet, kdy jen táhnete za madlo na dolním konci rolety Tím ovládáte automatickou tzv. kompenzační hřídelovou pružinu.

Motorické ovládání se stává standardem

Pro plynulé a pohodlné ovládání zvolte motorické ovládání. To se také doporučuje u větších ploch.

  • Elektrický pohon – Tato varianta zajišťuje nejvyšší možnou míru pohodlí. Jen stisknete tlačítko a tichý motorek navíne rolety a screeny.Můžete si také přidat centrální ovládání všech rolet nebo nastavit časový spínač. Případně máte možnost si přiobjednat i senzor slunečního svitu, podle kterého se rolety ovládají automaticky.

  • Rolety na dálkové ovládání – U tohoto ovládání platí vše jako u elektrického pohonu s jednou výhodou: Ovládáte rolety odkudkoliv v místnosti. Nemusíte se tak zvedat z gauče nebo odbíhat z kuchyně, a stejně si stínění přizpůsobíte podle svého.

  • Automatizované ovládání – Chytré rolety, které se zatáhnou, když slunce přiostří nebo když odcházíte z domu, nejsou utopie. Díky automatizovanému ovládání se stínění může ovládat samo podle toho, jak si předem nastavíte. Nainstalujete si aplikaci do telefonu, nastavíte si nejrůznější scénáře (“pokud se stane X, udělej se stíněním Y”) a senzory už se o vše vždy automaticky postarají. Zároveň můžete ovládat rolety odkudkoliv na světě. Zjistěte více v našem článku o propojení stínění s inteligentní domácností.

Cenovou nabídku stínící techniky SUYS si vyžádejte přímo u výrobce. Stačí se zeptat.