Podzimní údržba garážových vrat aneb 6 kroků, jak připravit vrata na zimu

Přichází podzim a s ním i vhodný čas na údržbu a přípravu garážových vrat na nejtěžší období v roce, na zimu. Jedná se o poměrně snadný proces, který zvládnete bez problému i vy, aniž byste museli využít služeb odborníka.

Garážová vrata – proč a jak často věnovat čas údržbě?

Aby vám garážová vrata sloužila co možná nejdéle, je potřeba se jednou za čas věnovat jejich kontrole a údržbě. Jedině tak zajistíte jejich správné fungování a dlouhou životnost. Doporučujeme údržbu provádět zhruba jednou za 3 měsíce, případně alespoň jednou za půl roku. Ideální období je pak právě podzim a jaro.

Jak postupovat při údržbě garážových vrat?

1. Čištění vrat

Garážová vrata čistěte z obou stran. Bude vám k tomu stačit hadr a obyčejná teplá voda a univerzální čistící prostředek.

2. Čištění těsnění a kolejnic

Vyčistit nezapomeňte také kolejnice a těsnění, aby se vrata nezadrhávala. K tomu vám postačí pouze suchý hadr, tím otřete špínu a prach, který se v nich uchytil.

3. Promazání garážových vrat

Pečlivě promažte osičky koleček, panty, pružiny a ložiska garážových vrat, a to nejlépe vazelínou případně olejem. Pozor však na kolejnice, ty nikdy nepromazávejte! Zbytečně by se na nich pak držely nečistoty a vrata by se mohla zadrhávat.

4. Kontrola ocelových lanek

Mají-li vaše garážová vrata ocelová lanka, ujistěte se, že se netřepí nebo nejsou roztrhaná či jinak poškozená. 

5. Vyvažování vrat

Vrata asi častěji otevíráte ovladačem, i tak ale jednou za čas zkontrolujte, zda jsou dobře vyvážená. Jak na to? Vrata přepněte na manuální otevírání a následně je otevřete do výšky jednoho metru. Pokud zůstanou na svém místě, jsou dobře vyvážená. Pokud však nedrží, i kdyby jen o pár centimetrů, něco je špatně. 

6. Kontrola dálkového ovládání

V neposlední řadě zkontrolujte dálkové ovládání. Otřete ho od prachu (i uvnitř), ověřte, že je ovladač správně uzavřený a že uzávěr dobře těsní a pak samozřejmě také, zda dobře funguje a vrata na něj rychle reagují.

brana.png

Co dělat, když mají garážová vrata nějaký problém?

Pokud kdykoli během roku zaznamenáte, že se rolovací garážová vrata zavírají pomaleji než obvykle, nedovírají se, skřípou, nebo mají jakýkoli jiný problém, obraťte se na naší partnerskou firmu, která vám vrata instalovala a bude vědět, jak problém řešit.

gv3.jpg
 

5 let záruka na vybrané komponenty
Technické poradenství na místě
Poptávka zdarma
Výrobky na míru
Přihlaste se k odběru Newsletteru a mějte neustále přehled o novinkách a produktech