Plánujete stavbu pasivního domu? Nezapomeňte na stínění

Stavět rodinný dům je pořádná životní výzva, který vyžaduje mnoho příprav při projektování. A v případě pasivního domu byste se měli zaměřit na některé prvky více než obvykle. Třeba venkovní stínění.
Pasivní stavby musí splňovat určité podmínky, které byste u klasického rodinného domu řešit nemuseli. Odměnou vám následně však bude bydlení šetrné k životnímu prostředí a zároveň velká úspora energií. A zrovna v dnešní době růstu cen za elektřinu i plyn se tento benefit rozhodně hodí.

Okna a dveře

Stěžejní pro pasivní dům je výběr správných oken. Právě prosklené otvory jsou nejrizikovějším místem v domě pro únik tepla a vznik tepelných mostů. Pro energeticky úsporné domy je podmínkou zabudování nuceného větrání s rekuperací. Aby vzduchotechnika fungovala, jak má, musí okna zkrátka perfektně těsnit. Podobné nároky na kvalitu těsnění jsou kladeny i na vstupní dveře.

Venkovní stínění

Kromě ochrany interiéru před únikem tepla je také důležité zabránit přehřívání interiéru v letních měsících. O obojí se dokáže postarat kvalitní venkovní stínění. Venkovní rolety Minirol od výrobce BUILDING Shutter Systems garantují snížení výdajů na vytápění interiéru o 25–30 % a v horkých dnech rozdíl teploty uvnitř domu oproti venku o 12 stupňů.
 
Venkovní stínění v zatažené poloze mimo jiné funguje i jako ochranný prvek před stárnutím oken. Tímto zakrytím skla i rámů si tak můžete prodloužit životnost oken až o několik let.
04.jpg

Střecha

Pasivní domy v podstatě nemají příliš omezení na tvar či materiál střech, avšak i tady je lepší uvažovat nad maximálním využitím funkčnosti stavby. Při projektování proto raději než složité střešní prvky volte cestu jednoduchosti.
 
Pro energeticky úsporné domy se nejvíce osvědčuje střecha plochá či střecha s mírným sklonem. Je tomu tak z důvodu, že právě tyto tvary mají nejmenší plochu, kterou bude potřeba izolovat. Střechu s mírným sklonem lze následně využít pro umístění solárních panelů. Variantou je také střecha zelená, která se díky pokrytí vegetací sama stává přirozeným izolantem.
 
U rodinných domů jsou venkovní rolety atraktivním a žádaným doplňkem exteriéru. A u pasivních domů to platí dvojnásob. Pokud vás zaujalo, v čem všem vám stínící technika zpříjemní bydlení, neváhejte kontaktovat některého z našich obchodních partnerů pro nezávaznou kalkulaci.
 

5 let záruka na vybrané komponenty
Technické poradenství na místě
Poptávka zdarma
Výrobky na míru
Přihlaste se k odběru Newsletteru a mějte neustále přehled o novinkách a produktech